Hvor meget uddannelse har indvandrere og efterkommere — og hvor mange gennemfører?
24.9 % af indvandrerne fra ikke-vestlige lande på 25-64 år havde i 2025 grundskolen som højeste fuldførte uddannelse. Blandt 25-årige efterkommere havde 77.8 % fuldført en ungdomsuddannelse (2025); 84.5 % for 25-årige med dansk oprindelse.
- 77,8 % — Efterkommere (25 år) med en fuldført ungdomsuddannelse (2025). Beregnet: andel af alle 25-årige efterkommere. Dansk oprindelse: 84.5 %
- 24,9 % — Ikke-vestlige indvandrere (25-64 år) med grundskole som højeste uddannelse (2025). Beregnet: andel af 25-64-årige. Dansk oprindelse: 13.7 %. 3.7 % af de ikke-vestlige indvandrere har uoplyst uddannelse
- 52,8 % — Frafald inden for 5 år på erhvervsfaglige uddannelser, efterkommere (2020). Beregnet: andel af dem, der startede i 2020. Dansk oprindelse: 35.1 %
Hvilken uddannelse har voksne indvandrere og efterkommere?
Højeste fuldførte uddannelse for 25-64-årige i 2025, andel af gruppen. Udenlandsk uddannelse er med, når den er registreret; resten står som uoplyst. Efterkommerne er en ung gruppe, så tallene for 30-39-årige nedenfor er bedre at sammenligne.
- 24,9 % — Kun grundskole, ikke-vestlige indvandrere (2025). Beregnet, 25-64 år
- 22,4 % — Kun grundskole, ikke-vestlige efterkommere (2025). Beregnet, 25-64 år
- 13,7 % — Kun grundskole, dansk oprindelse (2025). Beregnet, 25-64 år
- 21,1 % — Kun grundskole, ikke-vestlige efterkommere 30-39 år (2025). Beregnet. Dansk oprindelse 30-39 år: 11.8 %
- 50,9 % — Videregående uddannelse, ikke-vestlige efterkommere 30-39 år (2025). Beregnet. Dansk oprindelse 30-39 år: 55 %
| Højeste uddannelse, 25-64 år, 2025 (%) | Dansk oprindelse | Indvandrere, vestlige lande | Indvandrere, ikke-vestlige lande | Efterkommere, vestlige lande | Efterkommere, ikke-vestlige lande |
|---|---|---|---|---|---|
| Kun grundskole | 13,7 | 7,8 | 24,9 | 13 | 22,4 |
| Gymnasial | 6,4 | 9 | 7,9 | 11,2 | 10,5 |
| Erhvervsfaglig (inkl. adgangsgivende forløb) | 33,7 | 17,8 | 18,2 | 18,3 | 18 |
| Videregående (KVU, MVU, bachelor, LVU, ph.d.) | 45,7 | 61,5 | 45,4 | 53,4 | 48 |
| Uoplyst | 0,5 | 3,8 | 3,7 | 4,1 | 1,2 |
| Antal 25-64 år | 2.454.822 | 225.458 | 339.039 | 8.634 | 64.378 |
Hvordan ser det ud for 30-39-årige?
Samme opgørelse for 30-39-årige i 2025, hvor de fleste har afsluttet deres uddannelse, og aldersforskellen mellem grupperne er mindre.
| Højeste uddannelse, 30-39 år, 2025 (%) | Dansk oprindelse | Indvandrere, vestlige lande | Indvandrere, ikke-vestlige lande | Efterkommere, vestlige lande | Efterkommere, ikke-vestlige lande |
|---|---|---|---|---|---|
| Kun grundskole | 11,8 | 6,8 | 19,3 | 12,8 | 21,1 |
| Gymnasial | 5,2 | 9,5 | 7,1 | 8,9 | 7,3 |
| Erhvervsfaglig (inkl. adgangsgivende forløb) | 27,5 | 12,3 | 13,1 | 16,6 | 19,6 |
| Videregående (KVU, MVU, bachelor, LVU, ph.d.) | 55 | 68,9 | 58,9 | 58,8 | 50,9 |
| Uoplyst | 0,5 | 2,4 | 1,7 | 2,8 | 1,1 |
| Antal 30-39 år | 584.565 | 77.543 | 104.335 | 2.886 | 28.596 |
Hvor mange 25-årige har en ungdomsuddannelse?
Status for 25-årige i 2025: fuldført ungdomsuddannelse (eller højere), i gang, afbrudt eller ingen registreret uddannelse. For indvandrere tæller 62.6 % af de "fuldførte" i kategorien "andre højere uddannelser", så sammenligningen er mest retvisende for efterkommere.
- 77,8 % — Efterkommere (2025). Beregnet: fuldført ungdomsuddannelse, andel af 25-årige
- 84,5 % — Dansk oprindelse (2025). Beregnet: fuldført ungdomsuddannelse, andel af 25-årige
- 87,3 % — Indvandrere (2025). Beregnet. Inkl. "andre højere uddannelser"
| 25-årige 2025 (%) | Dansk oprindelse | Indvandrere | Efterkommere |
|---|---|---|---|
| Fuldført ungdomsuddannelse (eller højere) | 84,5 | 87,3 | 77,8 |
| Heraf "andre højere uddannelser" | 0,9 | 54,7 | 2,2 |
| I gang | 2,4 | 1,4 | 3,9 |
| Afbrudt | 6,9 | 2,3 | 10,3 |
| Ingen registreret uddannelse | 6,1 | 8,9 | 8 |
| Antal 25-årige | 60.206 | 13.995 | 5.681 |
Hvor mange falder fra?
Andel af dem, der startede på en uddannelsesgruppe i 2020, som var faldet fra fem år efter, og andel med tidligt afbrud inden for det første år (startår 2024). Frafald betyder, at personen har forladt gruppen uden at fuldføre — nogle er skiftet til en anden type uddannelse. Alder ved start er ikke korrigeret.
- 52,8 % — Erhvervsfaglige, efterkommere (2020). Beregnet: frafald inden for 5 år. Dansk oprindelse: 35.1 %
- 36,4 % — Erhvervsfaglige, indvandrere (2020). Beregnet: frafald inden for 5 år
- 15,4 % — Gymnasiale, efterkommere (2020). Beregnet: frafald inden for 5 år. Dansk oprindelse: 10.3 %
- 22,1 % — Gymnasiale, indvandrere (2020). Beregnet: frafald inden for 5 år
| Uddannelsesgruppe | Dansk oprindelse: frafald 5 år, % | Indvandrere: frafald 5 år, % | Efterkommere: frafald 5 år, % | Dansk oprindelse: fuldført 5 år, % | Indvandrere: fuldført 5 år, % | Efterkommere: fuldført 5 år, % | Dansk oprindelse: afbrud 1. år (2024), % | Indvandrere: afbrud 1. år (2024), % | Efterkommere: afbrud 1. år (2024), % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gymnasiale uddannelser (start 2020) | 10,3 | 22,1 | 15,4 | 89,4 | 77,3 | 84,2 | 5,5 | 10,8 | 7,1 |
| Erhvervsfaglige uddannelser (inkl. grundforløb) (start 2020) | 35,1 | 36,4 | 52,8 | 58,6 | 58,2 | 38,7 | 16,4 | 17,8 | 28,8 |
| Korte videregående (KVU) (start 2020) | 23,9 | 28,1 | 36,2 | 75 | 71,3 | 60,9 | 15,7 | 22,6 | 27,1 |
| Mellemlange videregående (MVU) (start 2020) | 23 | 22,3 | 28,3 | 71,4 | 72,1 | 62,7 | 11,7 | 15,2 | 15,8 |
| Bacheloruddannelser (start 2020) | 19,4 | 22,1 | 25,4 | 76,1 | 72,6 | 65,9 | 8,3 | 6,5 | 9,4 |
Kommer de videre efter grundskolen?
Elever, der forlod 9. eller 10. klasse, og deres status ét og fem år senere (uddannelse efter grundskolen af enhver art). Indvandrere, der er kommet til Danmark sent i skoleforløbet, er med. Efter fem år er mange stadig i gang (fx på en videregående uddannelse), så "i gang eller fuldført" er det bedste mål.
- 82,5 % — Efterkommere i gang med eller færdige med en uddannelse 5 år efter grundskolen (2020). Beregnet. Dansk oprindelse: 85.3 %
- 63,2 % — Indvandrere i gang med eller færdige med en uddannelse 5 år efter grundskolen (2020). Beregnet
- 18,8 % — Indvandrere, ikke påbegyndt uddannelse 1 år efter grundskolen (2024). Beregnet. Dansk oprindelse: 5.4 %
| Status (%) | Dansk oprindelse | Indvandrere | Efterkommere |
|---|---|---|---|
| 1 år efter (afgang 2024): i gang eller fuldført | 87,5 | 72,3 | 89,1 |
| 1 år efter (afgang 2024): ikke påbegyndt | 5,4 | 18,8 | 3,7 |
| 5 år efter (afgang 2020): i gang eller fuldført | 85,3 | 63,2 | 82,5 |
| 5 år efter (afgang 2020): fuldført en uddannelse | 46,1 | 21,5 | 22,6 |
| 5 år efter (afgang 2020): i gang | 39,2 | 41,7 | 59,9 |
| 5 år efter (afgang 2020): afbrudt | 12,4 | 22,8 | 15,8 |
| 5 år efter (afgang 2020): aldrig påbegyndt | 2,3 | 14 | 1,8 |
| Antal elever (afgang 2020) | 60.516 | 3.472 | 5.643 |
Hvor mange elever får specialundervisning?
Andel af elever i folkeskolen og specialområdet, der modtager specialundervisning (2025). DST opgør det kun for drenge og piger hver for sig.
- 12,7 % — Drenge, efterkommere (2025). Dansk oprindelse: 11.6 %
- 5 % — Piger, efterkommere (2025). Dansk oprindelse: 4.9 %
| Specialundervisning 2025 (%) | Dansk oprindelse | Indvandrere | Efterkommere |
|---|---|---|---|
| Drenge | 11,6 | 8,5 | 12,7 |
| Piger | 4,9 | 3,7 | 5 |
Hvem læser på bachelor- og kandidatuddannelser?
Studerende pr. 1. oktober 2025 på bachelor- og lange videregående uddannelser (kandidat) efter herkomst og oprindelse, som andel af alle studerende — sat ved siden af gruppens andel af alle 20-29-årige (2025). Indvandrere omfatter udenlandske studerende, der er kommet for at studere.
- 6,3 % — Ikke-vestlige efterkommere, andel af bachelorstuderende (2025). Beregnet. Andel af alle 20-29-årige: 6.3 %
- 5,2 % — Ikke-vestlige efterkommere, andel af kandidatstuderende (LVU) (2025). Beregnet
| Gruppe | Bachelor, studerende 2025 | Andel af bachelorstuderende, % | LVU, studerende 2025 | Andel af LVU-studerende, % | Andel af 20-29-årige, % |
|---|---|---|---|---|---|
| Dansk oprindelse | 58.414 | 81,4 | 44.716 | 65,7 | 76,6 |
| Indvandrere, vestlige lande | 5.317 | 7,4 | 11.422 | 16,8 | 8,7 |
| Indvandrere, ikke-vestlige lande | 2.536 | 3,5 | 6.744 | 9,9 | 8 |
| Efterkommere, vestlige lande | 451 | 0,6 | 351 | 0,5 | 0,5 |
| Efterkommere, ikke-vestlige lande | 4.506 | 6,3 | 3.527 | 5,2 | 6,3 |
Kilder
- Danmarks Statistik · STATUSU1 — 18-25 åriges ungdomsuddannelser efter uddannelsesstatus, uddannelse, alder, køn, herkomst, Indhold og tid
- Danmarks Statistik · LIGEUB1 — Befolkningens højeste fuldførte uddannelse (15-69 år) efter bopælsområde, herkomst, højeste fuldførte uddannelse, alder, køn, Indhold og tid
- Danmarks Statistik · GENMF10 — Gennemførsel af uddannelsesgrupper efter startuddannelse i gruppen, herkomst, køn, status ved 1 og 5 år, alder ved start på gruppe, Indhold og tid
- Danmarks Statistik · FORLOB10 — Fra grundskole til fortsat uddannelse efter afgangsårgang, afgangseksamen, afgangsinstitutionsregion, uddannelsesstatus, statustidspunkt efter afgang, uddannelse, køn, herkomst, Indhold og tid
- Danmarks Statistik · LIGEUI4 — Ligestillingsindikator for modtagere af specialundervisning i grundskolen (offentlige skoler og specialområdet) efter indikator, klassetrin, herkomst, Indhold og tid
- Danmarks Statistik · UDDAKT60 — Uddannelsesaktivitet på bacheloruddannelser efter uddannelse, alder, herkomst, national oprindelse, køn, status, Indhold og tid
- Danmarks Statistik · UDDAKT70 — Uddannelsesaktivitet på lange videregående uddannelser efter uddannelse, alder, herkomst, national oprindelse, køn, status, Indhold og tid